Artroskopia

W naszej placówce dysponujemy nowocześnie wyposażoną salą operacyjną z zastosowaniem techniki artroskopowej dedykowanej dla zwierząt. Artroskopia, to procedura małoinwazyjna, w której wykorzystuje się tor wizyjny wprowadzany do przestrzeni stawowej za pomocą światłowodowej optyki.

Zabiegi artroskopowe w naszej przychodni są przeprowadzane przez lekarza weterynarii specjalizującego się w chirurgii, mającego na celu potwierdzenie, wykluczenie lub szczegółowe zdiagnozowanie wstępnych schorzeń – jest to tzw. artroskopia diagnostyczna. Dodatkowo, przeprowadzamy także artroskopię terapeutyczną, czyli leczenie chorób stawów w technice mikroinwazyjnej. Po takiej operacji na skórze pozostają zazwyczaj jedynie 2-3 nacięcia o długości około 3 mm, minimalizując tym samym uraz dla zdrowych tkanek. To pozwala na znacznie szybsze gojenie w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych.

Efekty po zabiegach artroskopowych zależą głównie od czasu, jaki upłynął od momentu rozpoznania do przeprowadzenia operacji. W przypadku długotrwałego obecności luźnych fragmentów chrzęstno-kostnych w jamie stawowej, dochodzi do zdzierania prawidłowej chrząstki z powierzchni kości. Ze względu na fakt, że chrząstka stawowa nie ulega samoregeneracji, wcześniejsze wprowadzenie leczenia, gdy uszkodzenia stawu są jeszcze niewielkie, pozwala na maksymalne przywrócenie funkcji stawu i komfortu zwierzęcia.

W ramach techniki artroskopowej przeprowadzamy także zabiegi na uszkodzonych więzadłach krzyżowych u psów. Praca w powiększeniu i w środowisku płynu umożliwia bardziej precyzyjne postępowanie z fragmentami uszkodzonych więzadeł, łąkotek, chrząstek czy zmian rozrostowych błony maziowej stawu.