Tomografia komputerowa 3D

Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala uzyskać przekroje obrazów tomograficznych badanej części ciała. Technika ta wykorzystuje złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D). W naszej przychodni wykorzystujemy aparat wysokiej rozdzielczości firmy „Elscint”.

Badanie tomografem komputerowym odbywa się w prosty i bezbolesny dla zwierzęcia sposób. Pozwala na szybkie wykrycie obrażeń wewnętrznych, a jest to zwłaszcza istotne w przypadku rozległych urazów i krwotoków wewnętrznych. Badanie to może uratować naszym podopiecznym życie. Diagnozowanie przy pomocą tomografu komputerowego oszczędza stresu i bólu, a dzięki najnowocześniejszej technice obrazowanie tkanek miękkich i struktur kostnych umożliwia bardzo precyzyjną ocenę ich zmian. 

Zwierzę przed badaniem poddaje się premedykacji, a w szczególnych przypadkach znieczuleniu ogólnemu na minimalny czas. Potrzeba znieczulenia jest niezbędna, ponieważ podczas badania zwierzę musi leżeć nieruchomo. Podczas badania pacjent  jest cały czas monitorowany, a zaraz po badaniu natychmiast wybudzany. W zależności od rodzaju badanych tkanek możliwe jest także podanie środka kontrastującego, który pozwala na dokładniejsze zobrazowanie zmian chorobowych.

Najczęściej wykonywane badania tomografem komputerowym to:

• badanie TK głowy

• badanie TK przewodów nosowych oraz zatok

• badanie TK kręgosłupa

• badanie TK kości i stawów

• badanie TK tkanek miękkich

• badanie TK jamy brzusznej