USG/RTG

Diagnostyka obrazowa w weterynarii jest bardzo podobna do tej, którą stosuje się u ludzi.

Badanie USG zwierząt wykorzystywane jest do określenia stanu struktury wybranych tkanek oraz narządów u zwierząt. Zabieg umożliwia dokładne obejrzenie wybranych elementów znajdujących się w ciele pacjenta, a przy tym jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Co ważne, badanie może być wykonywane kilkukrotnie, nie zagrażając przy tym życiu zwierzaka.

Jak się przygotować? Zalecamy, aby zwierzę nie jadło 8-12 godzin przed badaniem. Dobrą praktyką jest to, aby na 3 godziny przed ultrasonografem nie oddawało moczu, dzięki czemu odczyt z badania będzie wyraźniejszy. Niektórzy specjaliści zalecają profilaktyczne podanie pacjentowi środków leczniczych zapobiegających powstawaniu gazów i wzdęć. Warto wiedzieć, że przed przeprowadzeniem badania konieczne będzie zgolenie sierści zwierzaka w miejscu, w którym będzie wykonywane obrazowanie. Tę czynność oczywiście wykona lekarz na miejscu w przychodni.

RTG, czyli prześwietlenie rentgenowskie (potocznie: rentgen, ang. X-ray) to najstarsza i jedna z najczęściej stosowanych metod obrazowania. Na ciało zwierzęcia kieruje się wiązkę promieni X. Po drugiej stronie znajduje się płaszczyzna odbiorcza (klisza, matryca) przekazująca dane wprost do komputera. Promieniowanie jest zatrzymywane przez konkretne tkanki organizmu i w ten sposób uwidaczniane są poszczególne elementy ciała zwierzęcia.

Jak się przygotować? To zależy od wskazania do badania – informacje przekaże lekarz kierujący. Jeżeli konieczna będzie sedacja, może on zalecić wcześniejszą 12 godzinną głodówkę. Konieczne mogą być również dodatkowe badania kwalifikujące do znieczulenia (np. badania krwi, a w przypadku starszych zwierząt również echo serca). W przypadku gdy badaniu podlega układ pokarmowy wskazane jest wykonywanie zdjęć RTG na czczo, a przy badaniu pęcherza moczowego – warto, aby pies lub kot nie oddawał moczu przed badaniem. Badanie RTG nie wymaga golenia sierści. Zwierzę może być zaczipowane, jednak przed badaniem należy jednak zdjąć ze zwierzaka wszelkie przedmioty – obroże, szelki itd.